Alp Sezginsoy

CEO & Kurucu / Expertera

Biyografi

Türkiye’nin ilk ve tek on-demand uzmanlık platformu Expertera’nın kurucusu. Kariyerine seyyah olarak başladı, uluslararası borsalarda trader olarak devam etti. Fransa’da master’ını tamamladıktan sonra yıllarca yurtdışında kaldı. Hindistan, Romanya, Şili gibi ülkelerde Deutsche Bank, UBS gibi önde gelen yatırım banka ve kurumları ile danışman olarak çalıştı, global yatırım araştırma merkezlerini kurdu. Kaynakların paylaşılarak kullanıldığı on-demand ekonomi ile ilk kez 2011 yılında Deutsche Bank adına AirBnb’yi araştırırken tanıştı. App ve on-demand devriminin bilgi, uzmanlık ve çalışma biçimleri üzerinde yapacağı etkiyi öngörerek 2012 yılında Türkiye’ye döndü, Beşiktaş’taki evinin odasında Expertera’yı kurdu. Dünyanın en önde gelen firmalarından startuplara kadar geniş bir yelpazede firmaların kendi ihtiyacı kadar günlük/ saatlik biçimde esnek olarak uzmanlığa ulaşmasını sağlayan Expertera, 2017 itibariyle 15.000 uzmana ulaştı. TOBB ve Endeavor tarafından Türkiye’nin Yeni Nesil 100 Firması arasında gösterilen girişim, Garanti Partners ve İtüGate programına seçildi, Türkiye’nin en büyük yapay zeka üreticisi Etiya’yı teknoloji yatırımcısı olarak aldı.

Alp Sezginsoy 2017’de TedxReset konusmasında İş 3.0, yeni organizasyonlar ve yeni çalışma şekilleri üzerine yaptığı konuşmanın gördüğü ilgi sonrası, 2018’de ‘İşin Geleceği Platformu’nu kurdu, ülkede dijital devrimin ve Sanayi 4.0’ın yeni çalışma şekilleri, ve insan odaklı felsefesini anlatan ‘Future of Work’ devriminin öncüsü ve sözcüsü oldu. Türkiye ve Dünyadan önde gelen kurum, girişim, fikir liderleri, üniversitelerinin desteği ve uluslararası katılımcılarla Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın en büyük ‘Future of Work’ etkinliğini gerçekleştirdi. Şu an Dünyada ve Türkiye’de bu alanda konuşmalar veriyor.

Farklı girişimleri de bulunan, ‘Bilinçli Girişimcilik’e inanan Alp Sezginsoy, Kolektif Kozmos’un da kurucusu ve kendi geleceğini, birleştirici teknolojiler, doğa ve doğal sağlık ve spiritüel alanlarda çalışarak geçirmeyi hedefliyor. ‘Gelecek için Uzmanlık’ Projesi ile Expertera platformu uzmanları ve TEMA vakfını biraraya getirerek birlikte binlerce ağaç dikilmesine önayak oldu. Oyunsuz bir dünya düşünemiyor, poker ve briç sampiyonlukları var, sörf yapıyor, müzik grubuyla davul çalıyor.