Mehpare Alp 2

Mehpare Alp – İK Direktörü, FNSS


Teknoloji, Dönüşüm & İnsan


Teknolojik dönüşüm sadece bireysel olarak hayatımızı etkilemedi, aynı zamanda iş hayatını, ürünleri ve servisleri de etkiledi. Şirketler büyük bir dönüşümün içinde ve İK Departmanları bu dönüşümde şirketlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması, çevikliğinin artırılması ve gelecekteki zorluklara hazır olması noktasında önemli bir rol oynamakta. Artık daha fazla karar verici, değişimi tetikleyici ve kültür inşa edici rollerdeyiz. Bu sunumda FNSS olarak, dönüşüm yolculuğumuzu ve bu süreçte edindiğimiz dersleri sizlerle paylaşacağız.

Murat Aydıner

Murat Aydıner – Dijital İK, Sistem ve İnovasyon Projeleri Müdürü, Türk Ekonomi Bankası


Uçtan Uca Dijital İK Deneyimi


Yeni nesil İK mobil uygulamamız “MobiliTEB” ve ekibimize yeni katılan “T-Bot” ile tanışmaya hazır mısınız?

TEB’lilerin kariyer yolculuğu boyunca yaşadığı deneyimler Dijital İK yaklaşımıyla yeniden tasarlandı.

Aslı Kunur

Aslı Kunur – İnsan Kaynakları Direktörü, Siemens


Kariyerini Sahiplen Ekosistemi


İş yaşamındaki dijital dönüşüm, HR organizasyonlarındaki transformasyon ve tüm bu değişimlerle beraber yeni nesil çalışan beklentileri doğrultusunda “Kariyerini Sahiplen Ekosistemi” ile, her bir çalışanın gelişimi için eğitim ve kariyer seçimleri konusunda karar almasını sağlayan dijital yapı tanıtılıyor. Çalışanların kendileri ile ilgili kariyer süreçlerini sahiplenmesi, digital altyapı, yeni nesil liderlik ve sürekli öğrenme bakış açıları ile desteklenirken, İnsan Kaynaklarının operatif destek sağlayıcı rolü değişiyor. Dijital dönüşüm, İnsan Kaynaklarının çalışanlar ve iş birimleri için “stratejik partner” olma yönünü ön plana çıkarıyor.

Muzaffer Hacıoğlu

Muzaffer Hacıoğlu – İK Stratejik Planlama, İşe Alım ve Kariyer Yönetimi Bölüm Müdürü, QNB Finansbank


HR Robotics


Mevcut durumda insanların yaptığı birbirini tekrar eden rutin işlerin öğrenen akıllı yazılımlar tarafından yapılmasının zamanı gelmedi mi? Yapılan işin süreçlerinin hızlandırılması, karlılığın yanısıra daha kalifiye işler yapabilecek işgücünü de kazandırıyor. Böylece kurumlar çalışanlarına daha motive edici ve esnek çalışma ortamları sunabiliyor.

Erdem ve Emre

Erdem Kızıltaş – Eğitim Teknolojileri & Planlama Müdürü, Migros Ticaret A.Ş.
Emre Kocabıyık – İK Sistem Geliştirme Müdürü, Migros Ticaret A.Ş.


Mobil dönüşüm serüvenine hazır mısınız?


Sayıları 30 bini aşan ve 81 ile yayılmış olan çalışanlarımıza İnsan Kaynakları olarak her an ve hızlı ulaşabilmeyi, onların tüm İK süreçlerini her yerden kolayca yönetebilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

Altın çağını yaşayan mobil dönüşümün imkanlarını bu vizyonu desteklemek için nasıl kullandığımızı şirket içi kaynaklarla geliştirdiğimiz mobil uygulamalar üzerinden aktaracağız.

Siz de çalışanlarınızın hayatını mobil teknolojileri kullanarak kolaylaştırmak istiyorsanız bu oturumdan ilham alabilirsiniz.

Dilek Mete

Dilek Mete – İnsan Kaynakları Direktörü, General Mobile


Ofisim Cebimde


Dijital dönüşüm çalışanlarımızın işini ve iş yapma şeklini ne kadar kolaylaştırıyorsa o kadar başarılıyız. Eğer dijital bir sisteme geçtiğinizde ek bir çaba sarfetmeksizin çalışanlarınız her gün yeni şeyler keşfediyor ve her gün kullanım artıyorsa doğru yoldasınız. Bu oturumda, çalışan deneyimini ve verimliliğini artırmak için kurduğumuz bütünsel, donanım bağımsız ve çalışan odaklı mobil sistemi anlatacağız.

Hande Dogu

Hande Doğu – İK Direktörü, Global Ports Holding Plc


Global ve Hızlı Büyüyen Şirketlerde İK Sistemlerinin Bulut Uygulamaları


Kendini “An enterprise without enterprise software” olarak tanımlayan Global Ports Holding Plc, dünyanın farklı noktalarında İK sistemlerini, cloud and app based uygulamalarla kendi geliştirdiği yazılımı da kullanarak atik ve etkili liderlik projeleri ile uygulamaya alıyor. Bu şekilde geleneksel İK ERP yazılımları yerine hızlı, kolay erişilebilir, kolay anlaşılabilir ve etkili İK uygulamaları yapıyor. Bu oturumda Global Port Holding Plc; özellikle “yurtdışında hızlı büyüyen”, “hizmet sektöründe”, “uluslararası” ve “sınırlı kaynakları olan” işletmeler için örneklerini paylaşacak.

Yavuz Elkin

Yavuz Elkin – İnsan Kaynakları ve Deniz Akademi Grubu Genel Müdür Yardımcısı, DenizBank


Agile İK


Bu oturumda İşe Alımdan Yetenek Yönetimine, İşveren Markasından Performans Yönetimine DenizBank İnsan Kaynakları Süreçlerinin dijitalleşme yolculuğu anlatılacak olup İK Analitiği’nin aday ve çalışan deneyiminin iyileştirilmesindeki etkileri paylaşılacaktır.